top

Brno je optimální

Lesopark nedaleko Kohoutovic, poblíž Hotelu Myslivna, nad areálem brněnského Výstaviště. Petr Halberstadt, sedmatřicetiletý herec Mahenovy činohry, má právě tady své nejoblíbenější místo ve městě.
Petr Halberstadt (1970) vystudoval divadelní fakultu JAMU. Od roku 1993 je členem činohry Národního divadla Brno. Spolupracuje s televizí í filmem. Roku 2006 podle něj byl pojmenován nový druh hmyzu (Apophylia halberstadti).

OÁZA PRO DUŠI

Samozřejmě mě zajímá, proč zrovna tady se v Brně cítí nejlépe. „Kdysi jsme tu měli pronajatou chatu a teď tady poblíž bydlím se svojí rodinou. Žena s dcerkou toužily po tom mít psa a je pravda, že k domu pes patří. Tak sem s ním už tři roky chodím skoro obden na procházku a mám to tu strašně rád." Už jsme došli dostatečně daleko od civilizace, takže Petr psa pouští z vodítka a my můžeme pozorovat, jak se pes šťastně rozběhne.
Petr se rozhlédne kolem. Když sem člověk chodí takhle často, tak může sledovat, jak se příroda
s příchodem ročních období proměňuje, na jaře je tu třeba zem úplně modrá od konikleců. Připadá mi úžasné, že tady nad městem je kus přírodní rezervace a stalo se to tady takovou mojí oázou pro duši.

BRNOJE OPTIMÁLNÍ

Petr pochází z Liberce, takže na otázku, která jiná místa má rád, logicky odpovídá, že miluje Podještědí a Jizerské hory, ale i samotný Liberec.„Je to pro mě stále velmi magické a krásné město. Ve své podstatě je velmi podobné Brnu, i architektonlcky." Do Liberce se Petr stále rád vrací a to především v zimě, aby si tam zaly-žoval. V souboji Liberce a Brna by však nejspíš zvítězilo Brno. „Je totiž pro mě svojí velikostí a koncentrací lidských zdrojů optimální. Je tady všechno tak pěkně namíchané a vyhovuje mi zdejší mentalita, i když na můj vkus by to město mohlo být trochu živější."

ÚPLNĚK NAD SAHAROU

Petr má to štěstí, že díky své profesi nejen divadelního, ale i filmového herce, má příležitost poznávat exotické kraje. Při nedávném natáčení filmu Václava Marhoula Tobruk například zavítal až do Afriky.Neuvěřitelné ticho a také hvězdná obloha je úplně jiná než v našich zeměpisných šířkách. Velký i malý vůz - to všechno si vás tam najde samo. Najednou máte pocit, že je všech-no přímo nad vámi a že se nebe stačí jen dotknout. Sledovat úplněk v poušti je fantastický zážitek, popisuje Petr své zážitky ze Sahary, kde strávil čtrnác tdnů.
Na toto natáčení se Petr-nevoják musel fyzicky připravit: „Absolvovali jsme vojenský výcvik
ve Vyškově. Po natáčení jsme pak všichni měli pocit, že jsme prodělali minimálně deset misí v Iráku, tak mocjsme byli na sebe pyšní. Nutno říct, že většina z nás tam měla modré knížky, ale i kdybych šel na vojnu, tak za deset dní tam ne-prožiji to, co jsem prožil v tom Vyškově. Ale Sahara, tam to byl takový hlubší pohled do sebe. Taková konfrontace sám se sebou." A nyní je Petrův cestovatelský sen podívat se na Papuu-Novou Guineu. „Je to poměrně turismem nedotčený kraj, je tam teplo, šamani - prostě krása."

JEDNODUŠE A SROZUMITELNĚ:

EMOCE A Petrův návrh, jak diváky zapálit pro divadlo: „Určitě kvalitní inscenací, která stojí na dobrém scénáři, režii a hereckých výkonech. Mě ale pro divadlo zapálila především touha vyjádřit emoce. Jednoduše a srozumitelně, zajímavě, zkrátka tak, aby diváci odcházeli z divadla s dobrým pocitem a tak se i rádi k nám do divadla vraceli."
Petr Halberstadt právě zkouší roli Jindřicha Navarrského v inscenaci Královna Margot, která má premiéru 18.1.2008.