top

Mandelinka nosí herecké jméno


Jiřina Veselá (LN)
Brno
Hrob na Slavíně nebo encyklopedie hmyzu. Proti gustu žádný dišputát, způsoby, jak si herci mo-hou zajistit věčnou připomínku svého jména, i když už nebudou zářit na jevištích, mohou být totiž různé.
Petr Halberstadt z činohry Národního divadla.Brno v dramatu Ze života hmyzu nehrál (alespoň prozatím). Přesto je jeho jméno jednou provždy spojeno s hmyzí říší. Stejné příjmení totiž nosí druh mandelinky: Apophylia halberstadti.
A nejde o žádnou  shodu náhod - brouk se skutečně už déle než rok pyšní jménem po brněnském herci. „Je to tak, popis nové mandelinky jsem Petrovi skutečně věnoval," potvrdil i Jan Bezděk z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity.
Nový druh hmyzu objevil při zpracovávání nálezů z expedice do Indie, kterou podnikl entomolog Luboš Dembický z Moravského zemského muzea a také soused a přítel Petra Halberstadta. „Mockrát jsem si mu stěžoval, že po nás hercích nic nezůstane. Sochaře, malíře i hudebníky připomíná jejich práce na věky, ale divadelní představení zmizí," vysvětluje herec. Slovo dalo slovo, a když se skutečně příležitost našla, miniaturní brouček získal jméno po představiteli především mužných typů. Vše je řádně popsáno i zdokumentováno v odborné literatuře.
„Doma mám ale jen zarámovaný obrázek, mandelinka je tak mrňavá, že by ani nemělo cenu napichovat ji na špendlík. Pro mě je ale zásadní, že můj brouk lítá," příznává.
Hmyz prý však přitahuje i nadále. Když nedávno natáčel v Africe nový český film Tobruk, při jedné pauze náhodou vyfotil okololezoucího brouka. „A když jsem ho ukázal Lubošovi, zbledl a na chvíli oněměl. Ukazalo se totiž, že jde o velmi vzácný druh, kvůli němuž tam speciální expedice mnohdy tráví měsíce, aby ho alespoň zahlédly, a mnohdy se vrací s nepořízenou," podotkl Halberstadt.
Jediným hercem, jehož jméno se objevuje v hmyzí říši, ale Petr Halberstadt rozhodně není. „Hereckým broukem" je i střevlík Cychrus kaiseri, který nese jméno Oldricha Kaisera. „A ještě si vybavuji kovaříka, kterého kolega nazval po své oblíbené hudební skupině Athous nadoraz," říká Bezděk.

viz Apophylia halberstadti